Blog
Top 5 stylów wnętrzarskich na 2023
Zastanawiasz się, jakie trendy wnętrzarskie będą na topie w 2023 roku? My już wiemy i właśnie w tym artykule omówimy dokładnie charakterystykę i nurty wykończenia wnętrz, które okażą się bestsellerowe. Należy jednak wziąć pod uwagę dość znaczący fakt, wymienione style mogą się ze sobą łączyć, tym samym uzupełniając. Mieszanki i “otwarty umysł” na nowe rozwiązania przyniosą Ci nieoczekiwane efekty, lecz mix musi być odpowiednio skomponowany i dobrany, nie może być chaotyczny. Wnętrza lubią porządek i ład koncepcyjny, nawet jeśli to my jesteśmy mało zorganizowani. Przeczytaj nasz najnowszy wpis i odkryj swój styl Idealnego Wnętrza.

Styl japandi
Nazwa stylu pochodzi z połączenia słów “japan” oraz “scandinavia” i polega na mieszaniu nurtów designerskich z tych dwóch krajów. Obe cechuje minimalizm oraz oszczędność w formie. Charakterystyczne dla japońskiego stylu naturalne odcienie barw i harmonijny design łączą się ze skandynawską miłością do naturalnych materiałów i prostych linii.
Styl wykorzystuje jasne drewno, takie jak np. buk, jesion, cyprys czy modrzew. Co ciekawe, im surowsze i nie obrobione drewno, tym jest lepsze. We wnętrzach urządzonych zgodnie z tym stylem możesz spotkać np. ręcznie robione miski czy stoły z surowego drewna.
Ściany w stylu japandi maluje się na jasne, mało nasycone kolory. Najczęściej wybiera się odcienie bieli, różu, czy brązu, które potem przełamuje się meblami i dekoracjami w jaśniejszych tonacjach, np. w beżu. Zauważ, że wykorzystuje się tutaj wyłącznie naturalne kolory.

Styl eklektyczny
Styl ten uznawany jest za jeden z najbardziej szalonych stylów. Jego istotą jest łączenie ze sobą pozornie niepasujących elementów, które finalnie tworzą zadziwiającą harmonię. Nie myśl jednak, że ten design polega na losowości. Wszystko musi być dokładnie przemyślane i tworzyć spójną całość, najlepiej z konkretnym motywem przewodnim. Taki motyw warto wybrać w kolorach, materiałach i wzornictwie.
Dobrym początkiem jest postawienie na już sprawdzone połączenia, jednym z nich jest miks cegieł i drewna. Miks ten łączy ze sobą surowość cegieł i ciepło pochodzące z drewna. Do surowych ścian pasować będą drewniane półki i ozdoby.
Mamy też przykład dotyczący ozdób. Do industrialnego wnętrza, pełnego metalu i drewna, kup dywan. Kolorowy lub wzorzysty materiał zmiękczy ostre kształty mebli i uczyni wnętrze przytulniejszym.

Styl klasyczny
Klasykę w wystroju wnętrz często uznaje się za ponadczasową. To zasługa ciepłych barw i harmonii w ustawieniu mebli. Duże znaczenie mają tutaj prostota i symetria. Współcześnie modyfikuje się ten styl, wprowadzając do niego minimalizm i dodatki kojarzone z przepychem.
Barwy charakterystyczne dla tego stylu to jasne pastele, np.: brązy, beże, szarości w meblach i tekstyliach oraz biel na ścianach. Taką kompozycję warto urozmaicić dodatkami, na przykład w odcieniach złota.
Decydując się na ten styl pamiętaj, że istotna jest wysoka jakość materiałów i mebli. Stonowane kolory i naturalne drewno stanowią podstawę. Podobnie jest z tapetami, najlepiej w pastelowych kolorach.

Styl home office
Idea tego stylu skupia się na przygotowaniu wygodnego i estetycznego miejsca pracy w domowych warunkach. Polega na zmodyfikowaniu już obecnego wnętrza tak, żeby było bardziej funkcjonalne i nie niszczyło już zaplanowanego porządku/
Ważnym jest, żeby miejsce pracy było w jakiś sposób osłonięte i ograniczyło bodźce z zewnątrz, pozwalając nam skupić się na pracy. Pomogą Ci w tym na przykład duże meble, które mogą posłużyć za dodatkową ścianę. Taką funkcję mogą pełnić półki na książki czy szafy.
Innym dobrym pomysłem są zasłony, które wymagać będą przykręcenia dodatkowego karniszu lub prowadnic. Dobrej jakości zasłony oddzielą Cię od pomieszczenia nie tylko wizualnie, ale również wygłuszą dźwięki dobiegające z pozostałej części domu.
Najważniejszym elementem home office jest biurko i jego odpowiednie umiejscowienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie go pod oknem. Naturalne światło jest przyjemniejsze dla naszego wzroku i mniej nas męczy, a możliwość zerknięcia przez okno i zrobienia chwilowej przerwy będzie dla Ciebie zbawieniem.

Styl eko/natural
Wnętrza w stylu eko charakteryzują się umiarem i harmonią. Duże znaczenie ma w nich naturalne światło słoneczne i sporo wolnej przestrzeni, a wszystko to skomponowane w jasnych i stonowanych kolorach.
Dominują materiały naturalne: drewno, kamień czy nawet len. Drewniana podłoga czyni wnętrze przytulnym i cieplejszym. Kuchenne blaty z marmuru są eleganckie i gwarantują trwałość oraz odporność na zabrudzenia.
W mieszkaniach urządzonych w tym stylu dominują stare, odnowione meble. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie palet. Ogranicza nas tutaj jedynie wyobraźnia i fakt, że najlepiej odnawiać lub przetwarzać posiadane już materiały. Kupno nowości przeczy idei stylu eko.
Dodatki powinny być naturalne, najlepiej pochodzące z lokalnych manufaktur lub będące rękodziełami. Gliniane naczynia, ręcznie robiona ceramika czy wazon z obrobionego kamienia świetnie będą tutaj pasować. W całość dobrze komponują się również rośliny, których możesz mieć w dowolnych ilościach.